Ana Sayfa Dünya 4 Kasım 2020 13 Görüntüleme

ABD Başkanlık seçiminde nefesler tutuldu: Kritik eyaleti kazanan belli oldu

Son dakika: Dünya bu gece açıklanacak olan ABD Başkanlık seçim sonuçlarına kilitlenmiş durumda… Donald Trump ve Joe Biden’ın yarıştığı ABD Başkanlık seçiminde birinci sonuçlar gelmeye başladı. ABD’de birden fazla posta yoluyla olmak üzere yaklaşık 100 milyon seçmenin erken oy kullanmasına karşın bugün seçim gününde seçim merkezleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Pekala ABD Başkanlık seçimi ne vakit başlayacak, ne vakit bitecek, kim seçildi?

Dünyanın gündemindeki seçimde dakika dakika yaşananlar;

KRİTİK DEĞERDEKİ EYALETLER TRUMP’TA

08.40: ABD’de başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara nazaran kritik ehemmiyetteki Florida eyaletini Donald Trump kazandı.

08.25: ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Donald Trump, kritik ehemmiyetteki eyaletlerden Ohio’yu kazandı.

08.15: ABD’de 59. başkanlık seçimlerinin yanı sıra yapılan Senato ve Temsilciler Meclisi seçiminde sandalye dağılımı aşikâr olmaya başladı. Amerikan basınında yer alan haberlere nazaran, şu ana kadar Senato’da Demokratlar sandalye sayısını 45’e, Cumhuriyetçiler 44’e yükseltti.

BİDEN 209 DELEGEYE ULAŞTI

08.00: ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara nazaran, Cumhuriyetçi aday Donald Trump 125, Demokrat aday Joe Biden 209 delegeye ulaştı.

07.08 : Trump 29 delegeli Florida’yı ve 6 delegeli Utah’ı kazandı.

07.01 : Biden 7 delegeli Oregon, 12 delegeli Washington ve 55 delegeli California’yı, Trump da 4 delegeli Idaho’yu kazandı

6.43 : Bahis piyasasındaki oranlar, Başkan Donald Trump’ın lehine döndü.

06.37 : Trump 10 delegeli Missouri’yi, Biden 4 delegeli New Hampshire’ı kazandı.

06.30 : AFP, Demokratlar’ın bir sefer daha Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu sağladığını duyurdu.

06.15 : AP’nin duyurduğu resmi olmayan sonuçlara göre Trump 103, Demokrat aday Joe Biden 122 delegeye ulaştı. 

06.06 : BBC’nin varsayımlarına nazaran an itibariyle Biden’ın 89, Trump’ın 72 delegesi var.

05.55 : Trump 6 delegeli Kansas’ı kazandı.

05.16: BİDEN 119, TRUMP İSE 92 DELEGE KAZANDI

Trump Nebraska, Wyoming, Güney Dakota, Kuzey Dakota, Louisiana, Indiana eyaletlerinde kazanırken, New York ve New Mexico eyaletlerini Biden aldı.

Böylece, Trump’ın delege sayısı 92’ye, Biden’ın delege sayısı 119’a yükseldi.

05:11 TRUMP İNDİANA’DA, BİDEN MARYLAND’DA KAZANDI

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde ABD Lideri ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump Indiana’da, Demokrat aday Joe Biden Maryland’da kazandı. 

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan birinci sonuçlara nazaran Trump, Indiana’da Demokrat rakibi Joe Biden’ı geride bıraktı.

Biden ise Maryland eyaletinde oyların çoğunluğunu alarak ipi göğüsledi. Bu sonuçla Trump, Indiana’da 11 delege kazanırken, Biden da Maryland’da hanesine 10 delege yazdırdı.

05:01 BİDEN’DAN DAVET: SANDIKLARI TERK ETMEYİN MİLLET

Demokrat Aday Joe Biden, toplumsal medyadan seçmenlere seslendi:

05.00: CUMHURİYETÇİ EYALETLERDE BİDEN SÜRPRİZİ

ABD’nin Cumhuriyetçi kalesi Texas’ta sandıkların yüzde 64’ü açıldı. Şimdiye kadar sayılan oylara nazaran Joe Biden oyların yüzde 51’ini aldı. Donald Trump ise yüzde 47.7’de kaldı. 

Kansas ve North Carolina eyaletlerinde de Joe Biden küçük farklarla önde gözüküyor. 

Ayrıyeten, Alabama, Connecticut, Delaware, District of Columbia, Florida, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Jersey, Oklahoma, Pennsylvania, Rhode Island ve Tennessee eyaletlerinde oy verme süreci sonlandırıldı.

 

 

04:58: TRUMP 55 BİDEN 64 DELEGEYE ULAŞTI

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara nazaran, Cumhuriyetçi aday Donald Trump 55, Demokrat aday 64 delegeye ulaştı. 

ABD’de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık seçimini kazanıyor.

Associated Press’in (AP) açıkladığı resmi olmayan sonuçlara nazaran, Trump, Güney Carolina’da 9,  Oklahoma’da 7, Tennessee’de 11, Alabama’da 9, Mississippi’de 6, West Virginia’da 5, Kentucky’de 8 delege kazanarak toplamda 55 delegeye ulaştı. 

Öte yandan Demokrat aday Biden, Vermont’ta 3, Illinois’te 20, Virginia’da 13, New Jersey’de 14, Delaware’de 3, Massachusetts’te 11 delege kazanarak, 64 delegeyi hanesine yazdırdı. 

04.30: OHIO’DA BIDEN ÖNDE

ABD’de liderlerin galip geldiği eyaletlerden Ohio’da sandıkların yarısı açıldı. Birinci sonuçlara nazaran Biden oyların yüzde 56’sını aldı. Ülkede son 30 yılda yapılan seçim sonuçlarına nazaran Ohio eyaletini kazanan aday, ABD başkanlığı koltuğuna oturuyor..

04.26: TÜRKLERİN AĞIR OLARAK YAŞADIĞI NEW JERSEY’DE BİDEN KAZANDI

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Tennessee eyaletinde, Demokrat Joe Biden New Jersey eyaletinde kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, ABD Lideri Trump, Tennessee eyaletinde rakibi Biden’i yendi. Trump, Tennessee’de 11 delege kazanmış oldu. 

Türklerin ağır olarak yaşadığı New Jersey eyaletinde ise Demokrat lider adayı Joe Biden seçimi kazanarak 14 delegeyi hanesine yazdırdı.

04.25: TRUMP GÜNEY CAROLİNA VE OKLAHOMA’DA KAZANDI

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde ABD Lideri ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump, Güney Carolina ve Oklahoma eyaletlerinde kazandı. 

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan birinci sonuçlara göre Trump, kelam konusu eyaletlerde Demokrat aday Joe Biden’ı geride bıraktı.

Bu sonuçla Trump, Güney Carolina’da 9, Oklahoma’da ise 7 delegeyi hanesine yazdırdı.

04.00 FLORİDA BIÇAK SIRTI

ABD’nin lider belirleyen eyaletlerinden Florida’da sandıkların yüzde 80’i açıldı. Haritanın rengi her güncellemede bir mavi bir kırmızı oluyor. 

03.30: TRUMP ÜÇ EYALETTE ÖNDE

Hem Fox hem AP varsayımlarına nazaran ABD Lideri Donald Trump Batı Virginia’da da seçimi kazanıyor. Birinci sonuçlara nazaran Trump’ın önde olduğu eyalet sayısı üçe yükseldi. 

Kuzey Carolina, Ohio ve Batı Virgina’da sandıklar kapandı. 

03.19: TRUMP KENTUCKY’DE, JOE BİDEN VERMONT’TA KAZANDI

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan sonuçlara nazaran ABD Lideri Trump, Kentucky’deki oyların yüzde 53,7’sini elde etti.

Hala oy sayımının devam ettiği eyalette yüzde 53,7 oy oranına ulaşan Trump, yüzde 44,8 oy oranında kalan Biden’a üstünlük sağlayarak seçimleri kazandı. Vermont’ta ise yüzde 62,7 oy oranına ulaşan Biden, yüzde 37,3 oy oranında kalan Trump’ı geride bırakarak eyalette ipi göğüsleyen isim oldu. 

Bu sonuçla Trump,  Kentucky’de 8 delegeyi, Biden ise Vermont’ta 3 delegeyi hanesine yazdırdı. 

ABD’de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanıyor.

02.40: KENTUCKY EYALETİNDE BİDEN ÖNDE

ABD’nin Kentucky eyaletindeki birinci seçim sonuçlarına nazaran oyların yüzde 8’i sayıldı. Demokratların adayı Joe Biden sayılan oyların yüzde 55,3’ünü aldı. Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump oyların yüzde 43,1’ini aldı.

02.37: İNDİANA’DA TRUMP BÜYÜK FARK ATTI!

ABD’nin Indiana eyaletindeki birinci seçim sonuçlarına nazaran oyların yüzde 2’si sayıldı. Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump sayılan oyların yüzde 66,7’sini, Demokratların adayı Joe Biden ise yüzde 31,4’ünü aldı.

02.27: SANDIKLAR KAPANMAYA BAŞLADI

Indiana ve Kentucky eyaletlerinin birtakım bölümlerin sandıkların kapandığı bildirildi. Klâsik olarak Cumhuriyetçi olan iki eyalette de ABD Lideri Trump’ın seçimi önde götürmesi bekleniyor. 

02.16: TRUMP’TAN AÇIKLAMA

ABD Lideri Donald Trump, Twitter’dan açıklama yaptı. Trump, “Ülke genelinde durumumuz hayli iyi gözüküyor. Teşekkürler” dedi.

02.18: FLORİDA SANDIK ÇIKIŞ ANKETLERİ

ABD’nin Florida eyaletine ilişkin sandık çıkış anketine nazaran Donald Trump, Joe Biden’a karşı küçük bir farkla seçimleri önde götürüyor. Yaklaşık 1 saat sonra “salıncak eyalet” olan Florida’da sandıklar kapanacak. Florida’da şimdi posta yolu ile kullanılan oyların tesiri ise bilinmiyor.

01.45: BIDEN’DAN AÇIKLAMA

Demokratların adayı Joe Biden seçim gününü yollarda geçiriyor. Biden, “Halen çok şey yaşanıyor” tabirlerini kullanarak seçim sonuçlarına ait kesin bir açıklama yapmaktan kaçındı. 

Lider adayı, “Bu akşam konuşulacak bir şey olursa, konuşurum. Şayet olmazsa, oylar sayılana kadar beklerim” dedi.

01.04: IVANKA TRUMP: SİZE MUHTAÇLIĞIMIZ VAR

Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda seçmenlere, “Oy verme sırasından ayrılmayın. Size muhtaçlığımız var” davetinde bulundu.

00.02: SONUÇLAR NE VAKİT AÇIKLANACAK?

ABD’de yapılan seçimin sonuçlarının ne vakit ilan edileceği şimdi muhakkak değil. Birinci sonuçlar Türkiye saatiyle 03.00’ten sonra gelmeye başlayacak. 2016 yılındaki seçimde Donald Trump, Türkiye saatiyle saat 10.00 civarında zafer konuşması yapmıştı.

Fakat bu seçimde posta yoluyla kullanılan oyların fazla olması nedeniyle seçim sonuçlarının günler sonra açıklanma ihtimali bulunuyor. 2000 yılındaki seçim Florida oylarının birden fazla defa sayılmasına sahne olmuştu. Yüksek Mahkeme’nin haftalar sonra verdiği kararla ABD Lideri katılaşmıştı. 

23.56: TRUMP: KAZANMAK KOLAY, KAYBETMEK DEĞİL

ABD Lideri Donald Trump, seçim esnasında kameraların karşısına geçti. Trump, “Kazanmak kolay. Benim içim kaybetmek ise hiç kolay değil” dedi. Trump ayrıyeten seçim sonuçlarının katılaşmaması halinde ulusa seslenebileceğini aktardı.

23.48: PELOSI’DEN ÇOĞUNLUK AÇIKLAMASI

ABD, kongrenin bir modülü olan Temsilciler Meclisi’nin sözcüsü Demokrat Nancy Pelosi, partisinin Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğu elinde tutmaya devam edeceğine inandığını söyledi. 

23.21: FBI SORUŞTURMA BAŞLATTI

ABD’deki seçimde vatandaşlara seçim gününde meskende kalmalarına dair otomatik servisten telefon edildiği belirtiliyor. FBI kelam konusu telefonlar için soruşturma başlattığını açıkladı. 

ABD SEÇİMLERİ NE VAKİT, SONUÇLAR KAÇTA AÇIKLANACAK?

Amerika Bileşik Devletleri Başkanlık seçimleri 3 Kasım Salı günü yapılacak. Sonuçlar TSİ 3 Kasım Salı’yı 4 Kasım Çarşamba’ya bağlayan gece açıklanacak.

TÜRKİYE SAATİ İLE ABD EYALETLERİNDE OY VERME SÜRECİ NE VAKİT SONA ERECEK?

ABD’de halk 46’ıncı liderini seçmek üzere seçim merkezlerine gitmeye devam ediyor. Ülkede birçok eyalette, sandıkların kapanma saatleri Türkiye saatine nazaran farklılık gösteriyor. Indiana ve Kentucky’deki sandıklar, Türkiye saati ile 02.00’de birinci kapanacak sandıklar olacak.

ABD’de tarihi seçim devam ediyor. ABD Lideri Donald Trump ve ABD Lider Adayı Joe Biden’ın yarıştığı seçimde, her eyalette sandıkların kapatılma saatleri farklı. Türkiye saati ile 02.00’de, Indiana ve Kentucky eyaletlerinde oy verme süreci sona erecek. Başka eyaletlerde ise oy verme sürecinin sona erme saatleri şu halde:

Georgia, Güney Karolina, New Hampshire – TSİ 03.00

Ohio, Kuzey Karolina – TSİ 03.30

Florida, Michigan, Pensilvanya, Arkansas, Oklahoma, Mississippi, Alabama- TSİ 04.00

Texas, New York, Arizona, Colorado, Minnesota, Wisconsin- TSİ 05.00

Nevada, Iowa, Utah- TSİ 06.00

Washington, Oregon, Kaliforniya- TSİ 07.00

Alaska, Hawaii- TSİ 08.00

BİDEN: “BAŞKANLAR HANGİ OYLARIN SAYILIP SAYILMAYACAĞINI BELİRLEYEMEZ”

ABD Başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı Joe Biden gazetecilere yaptığı açıklamada, “Başkanlar hangi oyların sayılıp sayılmayacağını belirleyemez” ve “Seçmenler kimin lider olacağını belirler” dedi.

ABD’de Başkanlık seçimlerinde halk oy verme sürecine devam ediyor. ABD halkının 46. Liderini belirleyeceği seçimde Demokrat Parti’nin adayı eski ABD Lider Yardımcısı Joe Biden ile Cumhuriyetçi Parti’nin adayı mevcut ABD Lideri Donald Trump kıyasıya çaba ediyor.

Biden, oy verme süreci devam ederken, Delaware eyaletine bağlı Wilmington’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demokratların adayı Biden, “Şu anda oyunda çok fazla şey var göreceğiz. Bu gece hakkında konuşacak bir şey varsa bunun hakkında konuşacağım. Şayet konuşulacak bir şey olmazsa sonraki gün oyların sayılmasını bekleyeceğim” dedi.

Lider Trump’ın seçim sonuçları netleşmeden bir zafer ilan etmesi halinde karşılık vermeyi planlayıp planlamadığı sorusuna cevap veren Biden, karşılık verme sorumluluğu hissetmediğini belirterek, “Ne söylediğine ve nasıl söylediğine bağlı” tabirlerini kullandı.

Biden, “Başkanlar hangi oyların sayılıp sayılmayacağını belirleyemez ve bilirsiniz seçmenler kimin lider olacağını belirler. Ne yaparsa yapsın ya da ne derse desin oylar sayılacak” tabirlerini kullandı.

Seçim sonucunu iddia etmek konusunda batıl inançları olduğunu tabir eden Biden, seçim sonucu için “umutlu” olduğunu belirterek, besbelli demografik özellikleri olan ve anahtar eyaletlerde “ezici” seçmen iştirakine olan inancını tabir etti. Seçimleri kazanmak konusunda emin olup olmadığı sorusuna ise Biden, “Bilmiyorum” dedi.

TRUMP’TAN BİRİNCİ AÇIKLAMA: ÖNDE GİDİYORUZ

ABD halkı, 46’ıncı liderini seçiyor. ABD Lideri Donald Trump ile ABD Lider Adayı Joe Biden ortasında yapılan yarış, tüm dünya tarafından takip edilirken; seçimin ABD tarihindeki en kritik seçim olduğu tabir ediliyor.
 

BEYAZ SARAY ETRAFINDA HARİKA GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI

ABD’de bugün yapılan 59. başkanlık seçimlerinin akabinde ortaya çıkabilecek sokak olayları nedeniyle başşehir Washington DC’de ve Beyaz Saray etrafında harika güvenlik tedbirleri alındı.

ABD’de 59. başkanlık seçimleri sonrasında, taraflardan birinin sonuçları kabul etmemesi durumunda sokak ve şiddet olaylarının çıkma ihtimali konuşulmaya başlandı. Washington DC’de mayıs ve haziran aylarında George Floyd şovları sırasında yağmalanan iş yerlerinin camları, seçim sonrası çıkabilecek olaylara karşı ahşap plakalarla kapatıldı.

Öte yandan, Beyaz Saray etrafındaki birçok cadde ve sokağın yanı sıra Beyaz Saray’ın karşısındaki Lafayette Park ve gerisindeki Ellipse Park giriş çıkışa kapatıldı. Ayrıyeten Beyaz Saray’ın etrafındaki tüm binaların ve sokakların etrafına yüksek demir çitler konuldu.  

ABD’DE ORDU SOKAĞA İNDİ

REKOR İŞTİRAK BEKLENTİSİ

158 milyondan fazla kayıtlı seçmenin bulunduğu ABD’de birçok posta yoluyla olmak üzere yaklaşık 100 milyon seçmenin erken oy kullanması, başkanlık seçimlerinde bir yüzyılın en yüksek iştirak oranına ulaşılabileceğinin işareti olarak yorumlandı.

POSTAYLA KULLANILAN OYLARDA HİLE TARTIŞMASI

ABD çapında erken oy kullananların sayısı 100 milyonu bulurken, bu, 2016 seçimlerinde atılan oyların yüzde 70’inden fazlasına tekabül etti. Erken oyların yaklaşık 60 milyonu posta yoluyla gönderildi. Bu, 4 yıl evvel postayla atılan oyların 2 katına denk. Trump, uzun vakittir, postayla kullanılan oylarda hile yapılacağı gerekçesiyle seçim sonuçlarını tanımayabileceğinden kelam ediyor.

BİRİNCİ SONUÇLAR İKİ KÖYDEN

Gerisinde Cumhuriyetçi-Demokrat fay çizgisi ve Lider Trump’ın tartışmalı siyasetlerine bir kesitin çok sıkı dayanak olurken öbür bölümün çok keskin muhalefet etmesinin yattığı bu görüntü, küçük köylerden gelen birinci sonuçlara da yansıdı. 

Her yıl tercihini birinci ilan eden yerleşimlerden New Hampshire eyaletinin Kanada hududundaki Dixville Notch köyünde atılan 5 oyun tamamı eski ABD Lider Yardımcısı Joe Biden’a gitti. 

Eyaletin Millsfield köyünde ise 6 oy alan Biden’a karşı 16 oyla Trump ezici zafer kazandı. Gece yarısı seçim merkezini açan Millsfield’de seçmenlerin neredeyse tamamı oy verdi.

BİDEN OĞLUNU TORUNU OLARAK TANITTI!

Önemli sıhhat sıkıntıları olduğu söylenen ABD Lider adayı Joe Biden’ın, oğlunu torunu olarak tanıttığı manzaralar büyük reaksiyon topladı.

GERGİNLİK TAVAN YAPMIŞ DURUMDA

3 Kasım 2020 seçimlerine Trump’ın umursamama yoluna gittiği Kovid-19 pandemisi, George Floyd olayıyla başlayan ırkçılık aykırısı protestoların yanısıra siyasi kutuplaşmanın beraberinde getirdiği şiddet olayları eşliğinde gidildi.

ŞIDDET OLAYLARI ÇIKMASINDAN KORKULUYOR

Klasik olarak Cumhuriyetçi Teksas eyaletinde Biden’ın seçim kampanyası otobüsünün, konvoy halindeki Trump destekçileri tarafından otoyolda taciz edildiği kameralara yansıdı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Başşehir Washington DC ve New York kenti başta olmak üzere çeşitli bölgelerde yetkililer ve işletme sahipleri mümkün ayaklanma ya da çatışmalara karşı cadde üzerindeki dükkanların hasar görmemesi için vitrinleri tahta plakalarla kapladı.

BEYAZ SARAY’A GIDEN YOL HALK OYUNDAN DEĞIL 270 DELEGEDEN GEÇIYOR

ABD başkanlık seçimlerinde, seçmenler, temel olarak destekledikleri partinin delegelerine oy veriyor. Delegeler Heyeti ismi verilen bu sistemde her eyalete farklı tartılarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, Lider olmaya hak kazanıyor.

Toplamda daha fazla oy alan değil, daha fazla delegeye ulaşan kişinin lider olması, eyaletler ortasındaki istikrarın gözetildiği Amerikan siyasal sisteminin dikkat cazip özelliklerinden biri olarak biliniyor.

ABD’DE LİDERİ BELİRLEYECEK 12 SALINCAK EYALET NEDİR?

Kimi eyaletlerde bir aday ya da parti baskın pozisyondayken, kimi adaylar seçilmeyi garanti edemiyorlar. Seçimlerde Demokratlar ile Cumhuriyetçiler ortasında gidip gelen bu eyaletler “salıncak eyalet” olarak tanımlanıyor. Bunlar, lider adaylarının kazanmak için çok uğraş sarf ettiği yerler.

İŞTE 12 SALINCAK EYALETTE SON DURUM

ARIZONA

Arizona, klâsik olarak Cumhuriyetcilerin seçildiği bir eyalet. Trump, 2016’da Arizona’yı yüzde 4 farkla aldı. Evvelki seçimlerle kıyaslandığında çok düşük bir farktı. Anketler bu seçimde Arizona’yı Joe Biden’ın alacağını gösteriyor. Arizona, coronavirüsten çok etkilenen eyaletler ortasında. Bu da Biden’ın talihini yükseltiyor. Lakin Trump, Meksika sonuna duvar projesiyle seçmenin aklını çelebilir.  Arizoza’nın delege sayısı 11.

FLORIDA

Florida’da seçimle ilgili öngörülebilen tek gerçek var. O da burada yarışın daima başa baş geçtiği. Florida’nın öngörülemezliği nüfus yapısının karışıklığından kaynaklanıyor. Diğer eyaletlerden emeklilerin gelip yerleştiği bir yer olduğu için seçmen farklı eğilimler gösteriyor. 1964’ten beri Florida’yı alan Beyaz Saray’ı da alıyor. Florida’nın delege sayısı 29.

GEORGIA

Georgia klâsik olarak Cumhuriyetçilere oy veriyor. Bu seçimde de anketlerde Trump önde gidiyor. Fakat eyalette siyah orta sınıf yükselişte, Atlanta gelişiyor. Gelişim arttıkça eyalet daha rekabetçi hale geliyor. Bu durum Demokratların talihini artırıyor. Georgia’nın delege sayısı 16.

IOWA 

Iowa kırsal ve muhafazakar bir eyalet. Cumhuriyetçiler son yıllarda burada hakimiyeti iyice artırdı. Trump, 2016’da Iowa’da Hillary Clinton’a 9 puan fark attı. Olağanda bu farkla, Iowa eyaleti için endişelenmemesi gerekiyordu. Lakin burası, Trump’ın Çin’le ticaret savaşının tesirlerini en çok hisseden eyaletlerden biri oldu. Corona virüs salgını da tesirini hissettiriyor. Iowa’nın delege sayısı 6.

OHIO

Obama, Ohio’da iki defa kazandı. Lakin Orta Batı eyaleti son yıllarda Cumhuriyetçilere kaydı. Trump, 2016’da Ohio’yu yüzde 8 oy farkıyla aldı. Demokratların kazanabilmek için siyah oylarına muhtaçlığı var. Biden’ın beyaz emekçi sınıfına hitap etmesi de burada talihi olduğunu gösteriyor. Ohio için değerli bir not. Bugüne kadar Ohio’yu kaybeden hiçbir Cumhuriyetçi aday başkanlığı kazanamadı. Ohio’nun delege sayısı 18.

MICHIGAN

Trump, 2016’da Michigan’da yalnızca yüzde 0,3 farkla kazandı. Klâsik olarak Demokratlara oy veren eyalette 28 yıl sonra birinci defa bir Cumhuriyetçi kazandı. Burada Biden’ın talihi oldukça yüksek. Babası araba satıcısı olan Biden, Detroit’le derin şahsî ilgisi kurdu. Lider Yardımcısı olduğu periyotta Michigan’ı sık sık ziyaret etti. Biden, emekçi sıfının ağır olduğu eyalette güçlü ve ölçülü bir aday oyarak görülüyor. Michigan için iyi bir tercih olarak bedellendiriliyor. Michigan’ın delege sayısı 16.

MINNESOTA

Minnesota liberal kentlerden, ölçülü orta sınıf mahallelerinden ve daha muhafazakar kırsal bölümden oluşuyor. Son yıllarda yavaşça sağa kaydığı görülüyor. Burada da iki aday ortasında çok az bir fark var. Minnesota’nın delege sayısı 10.

NEW HAMPSHIRE 

New Hampshire, ülkenin en değişken eyaletlerinden. Burası hem beyaz orta sınıf hem kırsalda yaşayan muhafazakar nüfusa sahip. New Hampshire’ın delege sayısı 4.

KUZEY CAROLINA

Kuzel Carolina, Barack Obama’ya kadar Cumhuriyetçilerin kalesiydi. Obama, 2008’de az farkla da olsa Kuzey Carolina’yı aldı. Bu seçimde de anketlerde Biden önde görünüyor. İki aday da eyalet almak için milyonlarca dolarlık reklam harcaması yaptı. Yani Kuzey Carolina’da Trump için pembe bir tablo yok. Kuzey Carolina’nın delege sayısı 15.

PENSİLVANYA

Klasik olarak Demokratlara oy veren Pensilvanya’da dört yıl evvel Trump kazandı. İktisadı güce dayalı eyalette halk, ömür standardını korumak için oy kullandı. Demokratlar kömür ve kaya gazı madenciliğinde ıslahat kelamı verdi.

Trump, bu ıslahata karşı eyaleti muhafazayı vaat etti. Lakin global coronavirüs salgınının başlamasıyla Pensilvanya’da işsizlik iki haneli sayılara yükseldi. Trump’ın vaadi lafta kaldı. Pensilvanya doğumlu Biden, eyalette çok tanınan bir isim. Ferdî yakınlığı Biden’a zafer getirebilir. Pensilvanya’nın delege sayısı 20.

WISCONSIN

Trump, 2016’da Wisconsin’i az farkla kazanarak sürpriz bir muvaffakiyete imza attı. Bilhassa kırsal kesitin ve emekçi sınıfı beyaz bayanların takviyesini almıştı. Tıpkı kesim iki yıl sonra Demokrat vali seçti. Joe Biden anketlerde önde görünüyor. Wisconsin’in delege sayısı 10.

TEKSAS

Teksas olağanda “değişken” eyalet değil. Burada da Cumhuriyetçilerin hakimiyeti var. Lakin eyalette Siyah, Latin Amerika ve Asya kökenlilerin sayısının artmasıyla Teksas da rekabete açık hale geldi. . Trump 2016’da Teksas’ı 9 puan farkla aldı. Teksas’ın delege sayısı 29.

Haber7

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
şehirler arası nakliyat | Eryaman Diş | instagram takipçi satın al
deneme bonusu www.ocianews.com cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul muğla escort deneme bonusu
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar deneme bonusu deneme bonusu veren siteler bahis siteleri Canlı Maç izle bonus veren bahis siteleri taraftarium24 Selçuksports