Ana Sayfa Gündem 13 Kasım 2021 79 Görüntüleme

Bakan Kurum’dan sert çıkış: Sırtını mafyaya, FETÖ’ye, PKK’ya dayayıp

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin TBMM Plan Bütçe Kurulundaki görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve tenkitlerini yanıtladı.

Öncelikle HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun mesnetsiz argümanlarına karşılık veren Bakan Kurum, “Bakanlığımızda vakit zaman yaptığımız atamaları öbür yerlere çeken bir anlayışla karşı karşıyayız. Bir kez bu soruyu soran Ömer Faruk Gergerlioğlu’na, evvel şunu söylemek isterim. Sırtını vesayete, cuntaya, mafyaya, FETÖ’ye, PKK’ya dayayıp, millete parmak sallama devri bitmiştir, efendilik yapma periyodu bitmiştir. Bunu da AK Parti bitirmiştir. Kimse, arkadaşlarımız hakkında mesnedi olmayan argümanlarda bulunmasın. Bunu söyleyen evvel kendine bakacak, şu anda iş tuttuğu kökü dışarda, kendi içeride arkadaşlarına, birlikte yol yürüdüklerine, iş tuttukları ABD’deki FETÖ trollerine bakacak. Ondan sonra karşımıza geçecek, onurlu bir biçimde konuşacak. Bizim için söylediklerinin, tezlerinin hiçbir değeri yok” dedi.

Bütçelerin, Bakanlıkların projelerini ve gelecek vizyonlarını en yanlışsız halde aktardıkları demokratik platformlar ve milletvekillerinin, yanlışsız ve adil tenkitlerini, yapan katkılarını sundukları demokratik tertipler olduğunu belirten Kurum, “Lakin, 2022 bütçe görüşmeleri, kimi milletvekilleri tarafından yapılan haksız tenkitlere, itham ve tezyif edici cümlelerle dolu bir biçimde başlamış ve devam etmektedir. Ben sözlerimin çabucak başında üslubuna uygun bir biçimde tartışmaları zenginleştiren vekillerimize teşekkür ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Belediyeler konusunda ayrımcılık, partizanlık yapıldığı, belediyelerin eşit biçimde desteklenmediği savlarına ait Kurum, misyonu devraldığı günden bugüne, tüm takımla birlikte 81 ilin tamamını ziyaret ettiklerini, birtakım vilayetlere birden fazla gittiklerini anlattı. Bu ziyaretlerin sayısının 350’ye yaklaştığını aktaran Kurum, “Hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin, o belediye hangisi, bu belediye hangisi diye bakmadan belediyelerimizin, kentlerimizin geleceğini ilgilendiren sayısı on binleri bulan projelerimizi başlattık. Hamdolsun kıymetli bir kısmını da tamamladık. Bir kısım projelerimizin çalışması da devam ediyor.” diye konuştu.

“Kafanızı çevirip nereye baksanız orada bizim projemizi, AK Parti mührünü göreceksiniz”

Sav sahiplerinden, belediye liderleriyle konuşmaları ve partilerinin liderleri tarafından yönetilen kentlere bakmaları ricasında bulunan Kurum, şöyle devam etti:

“Kafanızı çevirip nereye bakarsanız bakın, bizim orada bakanlığımızın yapmış olduğu bir projeyi, bizim, AK Parti’mizin mührünü görürsünüz. Daima birebir şeyi söylüyorsunuz. ‘Yerel idarelerin yetkisini kısıtlıyorsunuz’ diyorsunuz. Bir defa, 2002 yılından sonra yaptığımız ıslahatlarla mahallî idarelerimizin yetki alanlarını siz değil, biz genişlettik. Gelirleri siz değil, biz artırdık. 2014 yılında 30 büyükşehir belediyesine aktarılan hisse yüzde 5’ten yüzde 6’ya, büyükşehir ilçe belediyelerine aktarılan hissesi ise yüzde 2,5’ten yüzde 4,5’e yeniden biz çıkardık.”

Bakan Kurum, kentsel dönüşümü desteklemek niyetiyle Vilayetler Bankasının ayırmış olduğu 3 milyar liranın hangi belediyelere gittiğine yönelik soruya da, “2023 yılına kadar belirlediğimiz bu takviyeye dair Türkiye’nin birçok belediyesinden 750 milyon lira kredi takviyesi geldi ve gelen bütün belediyelere istisnasız 750 milyonun tamamını aktarmış durumdayız. Bunun Türkçesi şu, talep edilen ölçü kadar belediyelere aktarılmış ve kimin talep ettiğine de bakılmamıştır. Lütfen milletimizi yanlış yönlendirmeyin. İş yaptırmıyorsunuz diyorsunuz ya, işte soruyorum, şimdiye kadar muhalefet belediyeleri hangi işi istemiş ve bakanlık olarak yahut bakanlığımıza bağlı üniteler o olarak biz engellemişiz? Buna ait her gittiğimiz yerde biz, parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediye liderlerimize, ‘bakanlığımızı ilgilendiren tüm hususlarla bağlı taleplerini bize iletmelerini ve bu mevzuat, kanun çerçevesinde yapılacak her türlü dayanağa hazır olduğumuzu’ daima tabir ettik.” cevabını verdi.

Kurum, 2002 yılında genel bütçe vergilerinden belediyelere 4,7 milyar aktarıldığını, bu ölçünün 2020 yılında 100 milyara yaklaştığını belirterek, “Sadece bu yılın birinci 9 ayında mahallî idarelere aktarılan ölçü 94,4 milyar liraya ulaştı. Bugün sizin partiniz tarafından yönetilen İzmir’de, tarihinin en büyük zelzele dönüşüm projesini gerçekleştiriyoruz. Antalya’dan İstanbul’a, Ankara’dan Adana’ya, Sinop’tan Tunceli’ye, Muğla’ya muhalefet belediyelerimizin idaresinde olan tüm vilayetlerde on milyarlarca liralık yatırımı yeniden biz yapıyoruz. Bizim tek bir kederimiz var, o da milletimize hizmet etmek. 84 milyon vatandaşımıza hiçbir ayrım yapmadan, hiçbir biçimde birbirinden ötekileştirmeden hak ettiği kaidelerde hayat standartlarını sunmaktır.” diye konuştu.

“Acı üzerinden hiçbir halde siyaset yapmadık”

İzmir’de vatandaşların mağdur olduğunu söylediğini de aktaran Kurum, “Bir sefer, Gazi Mustafa Kemal’in ‘mağrur İzmir’ini’ 20 yılda, ‘mağdur İzmir’ siz yaptınız. Bana İzmir’de 25 yıldır ne yaptınız? Bir tane kentsel dönüşüm projesi, bir tane sarsıntı dönüşüm projesi, başlattığınız bir tane çalışmayı, bir örneği gösterir misiniz, bunu söyler misiniz?” sorusunu yöneltti.

Türkiye’nin neresinde bir afet olduysa vatandaşın yanında olduklarını anlatan Kurum, “Tabii kimileri bakıyor, göremiyor, his manasında da algılayamıyor.” dedi.

Enkaz alanlarında sabahlara kadar çalıştıklarını anlatan Kurum, “Hiçbir halde çakarlı otomobillerle bilmem nelerle de gezmedik. Acı üzerinden hiçbir biçimde siyaset yapmadık. Daima şunu söyledik, ‘bir olacağız, bir arada olacağız ve zelzeleden, selden, afetten ziyan gören vatandaşlarımızın yarasını saracağız’ dedik.” diye konuştu.

İzmir’de CHP’ye gönül verenlerin önlerini kesip, “Bunu 25 yıldır görmedik, Sayın Bakanım kelam verdiniz geldiniz, sözünüzü tuttunuz, Allah sizden razı olsun” dediklerini anlatan Kurum, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Biz de o memnunlukla, o heyecanla işlerimizi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Biz sizden takdir beklemiyoruz ancak bu kutlu çatı altında en azından afetin siyasetini yapmayalım. Devletimiz tüm kurumlarıyla istekli kuruluşlarıyla sarsıntılarda, İzmir’de, Malatya’da, Elazığ’da, Kastamonu’da her afetzedenin yanında olmuş, seferber olmuş bu seferberlik anlayışıyla çalışmıştır. Buraya geldiler çakardan bahsettiler. Orada emek verenlere haksızlık ediyorsunuz. Hiçbir formda İzmir’de de mağduriyet ismine rastgele bir durum yoktur. İnşallah 26 Kasım’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle de İzmir’de birinci konutlarımızın teslimini zelzelenin birinci yılında yapacağız.”

Kiranın da altında taksitle ödemelerin yapılacağını söz eden Kurum, “Bakın, eser yaptık, eser ürettik, polemikler içerisinde hiçbir vakit yer almadık ve almayacağız da.” dedi.

Kurum, milletin kaygısıyla hemdert olduklarını ve o kaygılara deva bulmak için yollara düştüklerini belirterek, “Bizi arayan 84 milyon vatandaşımız, emin olsunlar ki çabucak yanı başında bulur. Biz, Ankara’da ‘o meşhur karanlık ajanslar tarafından’ üretilen, millete en ufak bir yararı bile olmayan tartışmaların içinde hiçbir vakit olmadık, hiçbir vakit da olmayacağız. Bizi, dedikoduların, söylentilerin, iftiraların, ithamların, karanlık ve kirli senaryoların peşine takılıp gidenlerin ortasında bulamazsınız.” diye konuştu.

Kendilerini arayanlar için adreslerinin aşikâr olduğunu vurgulayan Kurum, “81 vilayette Anadolu’da bizi bulabilirsiniz. tüm takımımızla birlikte. 350’nin üzerinde ziyaret yaptık ve bu ziyaretlere de inşallah bu koltuktan kalkacağım güne kadar da yapacağım, vatandaşımın yanında da olmaya devam edeceğim.” değerlendirmesini yaptı.

“Kimse, arkadaşlarımız hakkında mesnedi olmayan tezlerde bulunmasın”

Bakanlıkta vakit zaman yapılan atamaları öteki tarafa çeken bir anlayışla karşı karşıya olduklarını lisana getiren Kurum, “Bir sefer bu soruyu soran Ömer Faruk Gergerlioğlu’na öncelikle şunu söylemek isterim. Sırtını vesayeti, cuntayı, mafyayı, FETÖ’yü, PKK’yı dayayıp, millete parmak sallama, efendilik yapma devri bitmiştir. Bu da AK Parti devrinde bitmiştir. Kimse, arkadaşlarımız hakkında mesnedi olmayan tezlerde bulunmasın. Bunu söyleyen evvel kendisine bakacak, şu anda iş tuttuğu kökü dışarda, kendi içeride arkadaşlarına, birlikte yol yürüdüklerine, iş tuttukları ABD’deki FETÖ trollerine bakacak. Bunu söyleyen, ondan sonra karşımıza geçecek, onurlu bir biçimde konuşacak. Gergerlioğlu’nun söylediklerinin, bizim nezdimizde hiçbir halde değeri harbiyesi yoktur.” diye konuştu.

Bakan Kurum, Kanal İstanbul Projesi’ne ait tenkitlere de “Kanal İstanbul’u kime sordunuz diyenlere yanıtımız şu; milletimize sorduk. Yüzyılın en büyük, Cumhuriyet tarihinin en muazzam projesi Kanal İstanbul’u tekraren anlattım. Burada da anlattım. Tekrar anlatayım. Kanal İstanbul, Cumhurbaşkanımızın milletinin onayına sunduğu, milletin de onay verdiği büyük bir projedir. Kanal İstanbul, boğazımızın özgürlük projesidir. Yüzde 52’si yeşil alanlardan oluşan Türkiye’nin en çevreci şehircilik projesidir. Yapacağımız rezerv konutlarla İstanbul’u zelzeleye hazırlayan büyük bir dönüşüm projesidir.” karşılığını verdi.

“Biz, Kanal İstanbul’da Cumhuriyet tarihinin en geniş iştirakli, en şeffaf ÇED sürecini yürüttük”

Bilim insanlarının Kanal İstanbul’a yönelik olumsuz görüşleri olduğuna yönelik savlara ise Kurum, “Şu bilim insanlarını bile ayıran, ayrıştıran aklı artık terk edin. Biz, Kanal İstanbul’da Cumhuriyet tarihinin en geniş iştirakli, en şeffaf ÇED sürecini yürüttük. ÇED Raporunu da 200 bilim insanımızın katkılarıyla hazırladık. Deniz araştırmaları yaptık. Dalga, taşkın, su kalitesi, yer altı suyu, zelzele ve tsunami modelleme çalışmalarını titizlikle yürüttük. ‘Kanal İstanbul etrafına 1,5 milyon nüfus gelecek’ palavralarına hala devam ediyorsunuz. Projenin planlamasını biz yapıyoruz. Bizim bu türlü bir şeyden haberimiz yok. Hem ÇED’de hem de planlamamızda 500 bin nüfusu geçmiyoruz. Bu 500 bin nüfus da ek nüfus değildir, çevrelerdeki ilçelerin dönüşümü için rezerv alanlardan oluşmaktadır.” karşılığını verdi.

Kurum, şöyle konuştu.

“Kanal İstanbul ile gündeme gelmeye çalışanların ne yazık ki bir tehdit lisanı kullandığına şahit oluyoruz. Bir bakıyorsunuz müteahhitler tehdit ediliyor, bir bakıyorsunuz devlet kurumları, bakanlık çalışanları, kurumların başındaki yöneticiler tehdit ediliyor, vatandaşlarımız tehdit ediliyor. Bu tehdit lisanını kullananlar şunu çok iyi bilmelidir ki bu millet, bu tehditlere kulak asmaz, tehdit edenleri görüyor ve gereken karşılığı da verecektir. Ben yalnızca, Yunus Emre’nin kelamıyla yetiniyorum, ‘İlla edep, İlla edep’ diyorum. Yakmakla, yıkmakla, küfretmekle, tehdit etmekle muhalefet edilmez. Siz yıkmak dersiniz, biz yapmak deriz. Siz yıkarsınız, biz yaparız. Yakıp yıkanlar, yapmanın memnunluğunu, eser kazandırmanın gururunu, milleti mutlu etmenin ne demek olduğunu bilmezler.”

Bakan Kurum, Marmara Denizi Özel Etraf Muhafaza Bölgesi ilan edilmesine ait soruları da yanıtladı. Marmara Denizi Özel Etraf Muhafaza Bölgesi’nin, Marmara Denizi’nin ekolojisini, biyolojik çeşitliliğini korumak için, daha uzun soluklu bir strateji yürütmek için ortaya koydukları bir çalışma olduğunu vurgulayan Kurum, şunları kaydetti:

“Bu çalışmamız, Marmara Denizi’nde ve İstanbul Boğazı’nda ve hatta dolaylı olarak Ege ve Karadeniz’de etraf kirliliğini engellemek için, bölgenin doğal yapısını korumak içindir. Bilim insanlarımızın hazırladığı raporlar sonucunda yapılmış, çok kapsamlı bir düzenlemedir. Planlama ve yetki açısından baktığımızda, Adalar ilçesinde aslında doğal müdafaa alanlarımız halihazırda vardı. Arkeolojik sit alanları da vardı. Bu alanlarda planlama ve onay yetkisi de zati geçmişten bu yana Bakanlığımıza aitti. Yeniden Boğaziçi Kanunu kapsamındaki kıyı şeridi ve öngörünüm alanlarında sekretarya misyonu bakanlığımızda, plan onayı ise Boğaziçi İmar Yüksek Uyum Konseyi’ndedir. Biz İstanbul’umuza, ülkemize, ülkemizin geleceği gençlerimize bir kelam verdik. Şu an bu kelamımızı tutuyoruz. İnşallah, Marmara Denizi’mizi ortaya koyduğumuz strateji planımızla, 3 yıl içinde 2024 yılına kadar bu plan çerçevesinde uygulamaları hayata geçireceğiz. Marmara’nın ülkemiz için, vatandaşlarımız için ne kadar bedelli olduğu anlayışıyla, şuuruyla hareket etmeye devam edeceğiz. “

Bakan Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bu yıl Mart ayında, gençlere yönelik çok değerli bir adım attıklarını, Bakanlıkta ve belediyelerde istihdam edilecek işçinin yüzde 20’sinin yeni mezun olması kaidesini getirdiklerini, bu süreçte 1675 mimar, mühendis, kent plancısı, iç mimar ve teknikerin hizmete başladığını belirtti.

Kurum, Bakanlığın bağlı kuruluşları ile 50 su bilim mühendisi ve 642 kontratlı işçi alım sürecini gelecek yıl tamamlayacaklarını söz etti.

Ankara Çamlıdere Barajı üzerine güneş gücü santrali kurulmak istenmesi ve Bakanlığın da buna müsaade vermediği tezlerine cevap veren Bakan Kurum, “Bir defa güneş gücü kurulmasına ait Bakanlığımıza yapılmış rastgele bir müracaat yok. Kaldı ki ASKİ tarafından birebir bölgedeki, eşik regülatörü HES projesine de ÇED olumlu kararını vermişiz. Yani Bakanlığımız tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesinin projesini engellediğimiz savı mutlaka hakikat değildir.” dedi.

Urla’da ve Konak’ta vapur iskelelerinin onaylarının Bakanlıkta beklediğine yönelik sorular üzerine Bakan Kurum, Urla’da vapur iskelesi ile ilgili rastgele bir plan teklifi olmadığını belirterek, “Şu mağduriyet edebiyatını bırakın artık. Biz, yapan, hele hele iklim dostu her projenin yanında olduk, yanında olacağımızı söylememize karşın, şu mağduriyet edebiyatını yapmayalım.” davetinde bulundu.

Hatay Katı Atık Tesisi’ne yönelik soru üzerine de tesisin ÇED sürecinin kurul şurası kararıyla sonlandırıldığını, mahkemenin, tesisin iptaline karar verdiğini belirten Kurum, ÇED sürecinin, kaldığı basamaktan devam ettiğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesine, afet ziyanlarının giderilmesi için 8 Ekim’de 100 milyon lira kredi onayı verdiklerini belirten Kurum, “Bakanlığımıza 2021 yılında borçlanma talebinde bulunan 10 CHP’li belediyeye, borçları bütçelerini aştığı için kredi vermedik.” dedi.

Türkiye’de siyanürle altın arama yapıldığı tezleri üzerine Kurum, “Türkiye’de siyanürle altın arama faaliyetleri yoktur. Arama çalışmaları sırasında solüsyon ve doğal bir çamur kullanılmaktadır. Madenlerle ilgili bilgiyi en kolay sözle ‘yanlış veriyorsunuz.’ Bir kez bir madencilik faaliyetine ruhsat verilmesi, o alanların tamamında maden çıkarılacağı manasına gelmez. Bununla bir arada bölgede, ruhsatlı madenin yüz ölçümüne oranının fazla olması, ÇED kararı verileceğini söz etmez.” sözlerini kullandı.

Artvin merkezde kanalizasyon ve içme suyu şebeke projelerini 3 Aralık 2020’de ihale ettiklerini de aktaran Kurum, projenin yarısını tamamladıklarını, kalanını da 2022’nin Mayıs ayında tamamlayacaklarını tabir etti.

“Kastamonu’nun Abana ve Bozkurt ilçelerinde sanayi siteleri ile ilgili hiçbir süreç yapılmadığı, bütün esnafın mağdur edildiği” eleştirisi üzerine Bakan Kurum, “Kusura bakmayın lakin dünyadan haberiniz yok. Kastamonu’da sanayi sitelerimizin kontratlarını yaptık. İnşaatlarını başlattık. Yüzde 25’ini tamamladık. 4 ay sonra teslim edeceğiz. İnşallah açılışını birlikte yaparız.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesine Vilayetler Bankasıyla yardım yapılmadığının hakikat olmadığının altını çizen Kurum, devam eden inşaat çalışmaları ve ihalesi süren projelerle birlikte belediyeye sağladıkları finansmanın 947 milyon lira olduğunu söyledi.

Kurum, ÇED başvurusu yapılan ve uygun görülmeyen projelerin toplam projelerdeki hissesinin yüzde 30, madencilik faaliyetlerinde ise yüzde 40 olduğunu söyledi.

Paris İklim Mutabakatı’na ait de Kurum, “İklim Değişikliği Strateji Evrakı hazırlanacak, çalışmalarımızı bu strateji evrakı doğrultusunda her alanda sürdüreceğiz. Meclisimizle İklim Kanunu hazırlıyoruz. Orada yalnızca kömürü değil, güç, atık, ulaştırma, sanayi, tarım başta olmak üzere tüm alanlarda kısa, orta ve uzun vadede planlarımızı açıklayacağız. Bu manada ocak ayında düzenleyeceğimiz İklim Şura’sını da yapacağız. Kömüre ve termik santrale ait Bakanlığımıza son iki yıldır tek bir ÇED başvurusu yapılmamıştır.” dedi.

Bütçe görüşmelerinde “Türkiye’de iklim değişikliği sıkıntısının çözülmesi iktidarın sorumluluğundadır.” formunda bir söz kullanıldığını belirten Kurum, iklim değişikliğinin yalnızca Türkiye’yi değil, bütün dünyayı etkileyen global bir kriz olduğunu, dünyanın rastgele bir yerinde bir ülkenin sebep olduğu etraf kirliliğinin Türkiye’yi etkilediğini vurguladı.

Kurum, şunları kaydetti:

“Olumsuz tesirlerine bütün insanlığın maruz kaldığı iklim krizi konusunda ‘sorumluluk iktidarındır’ diyemezsiniz. Sorumluluk hepimizindir, bu siyaset üstü bir problemdir. Hepimiz, vazife almak, hayatlarımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız. İklim kriziyle yalnızca Türkiye değil, 208 ülkenin tamamının tıpkı anda uğraş etmesi gerekiyor. Yalnızca ülkelerin değil, 8 milyar insanın iklim krizi konusunda çabalaması, uğraş göstermesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımız, BM Genel Konseyi’nde Paris Mutabakatı’na taraf olacağımızı açıkladı. Meclisimizin ortaya koyduğu irade çerçevesinde de taraf olduk. Artık önümüzde bir amaç var: Ortaya koymuş olduğumuz 2053 net sıfır emisyon gayesi ile yeşil kalkınma vizyonumuz doğrultusunda belirlediğimiz siyaset, strateji ve hareketleri gerçekleştirmektir. Hiç merak etmeyin, Türkiye bundan evvel siyasette, iktisatta, etraf ve şehircilikte gerçekleştirdiği tüm ihtilallerde olduğu üzere, bundan sonra da yeşil kalkınma ihtilalini gerçekleştirecektir. Önce Allah, Türkiye’yi Cumhurbaşkanımızın liderliğinde global iklim değişikliğiyle çabanın en değerli aktörü, önderi yapacağız.”

İskoçya’nın Glasgow kentinde “Türkiye’nin temsil edilmediğine” yönelik tabirler üzerine Bakan Kurum, Türkiye’yi 2 hafta boyunca tüm kurumlarla, üniversitelerle, STK’lerle, özel kesimle en iyi halde temsil ettiklerini, 40’ın üzerinde yan aktiflik düzenlediklerini kaydetti.

Kurum, Türkiye olarak müzakere süreçlerine değerli katkılar sağladıklarını, kendisinin şahsen 5 gün boyunca pek çok ülkeden mevkidaşıyla görüşmeler yaptığını belirterek, “Cumhurbaşkanımız, güvenlikle ilgili olmasının yanı sıra ülkemizin prestijini korumak nedeniyle de Glasgow’a gitmeme kararını aldılar. Biz milletimizin prestijini korumakla mükellefiz. Hiçbir yerde ülkemizin saygınlığına, izzetine halel gelmesine müsaade etmeyiz. Kaldı ki Cumhurbaşkanımız, iklim değişikliğiyle alakalı iletilerini Ekim ayında gerçekleştirilen BM Genel Şurası’nda açıkladılar. Artık Paris Mutabakatı’na tarafız. 2053 net sıfır emisyon ve Yeşil Kalkınma amaçları doğrultusunda çalışmaları yürütüyoruz.” dedi.

“HDP, millete yararı olan, tabiatımıza yararı olan hiçbir adımın içerisinde olmadı, olamaz”

Kurum, görüşmelerde bahçeden, yeşil alandan, çocukların oyun oynadığı alanların kurulmasından, kentlerin en pahalı alanlarının yeşile ayrılmasından rahatsız olan bir anlayışı büyük bir şaşkınlıkla izlediğinin altını çizdi.

TOKİ’nin millet bahçesi yapmasından, yeşil alan üretmesinden neden rahatsız olunduğu sorunu yönelten Kurum, TOKİ’nin bugün dünyada hiçbir ülkenin yapamadığını yaptığını, büyük çoğunluğu dar gelirli olan 1 milyon 100 bin beşere, 1 milyon 100 bin aileye konut ve işyeri sunduğunu söyledi.

Bakan Murat Kurum, TOKİ’nin 19 üniversite yaptığını, devletin en beğenilen kamu binalarını, yüzlerce park, cami, kreş, ticaret merkezi, oyun alanı yaptığını, yurt dışında da binlerce konut yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bugün TOKİ’miz, bu ülkenin en çok yeşil alan, en çok insan merkezli toplumsal donatı üreten kurumudur. TOKİ karınca üzere çalışmış. Dün planlı kentleşme lazım dendi, gitti planlarını yaptı. Konut seferberliği dendi, gitti milyon konut üretti. Artık görevi yatay mimari temelli, varlıklı imkanlara sahip, yeşilin içinde bir proje mantığıyla, hem toplumsal konutlarını yapmak hem de Türkiye’nin 81 vilayetine millet bahçesi kazandırmaktır. Siz bunu kaldıramıyorsunuz. Her fırsatta, çevreci, doğasever olduğunu lisana getiren bir insan, nasıl olur da tam 30 milyon insanın yürüme arasında, spor alanlarıyla sıhhat sunan, yeşil alanlarıyla oksijen sunan, aktivite alanlarıyla milletimizi rahatlatan yeşil alanlara, milletin bahçelerine nasıl karşı çıkar? Anlamak sahiden mümkün değil.”

Salda Gölü’ndeki çalışmalara ait bir soru üzerine de Kurum, Salda’yı tertemiz hale getirdiklerini vurguladı. “Peki siz, Salda bu haldeyken neredeydiniz? Kumsal alana araç girişini büsbütün durdurduk. Siz o araçlar kıyıya kadar inerken neredeydiniz?” diye soran Kurum, şunları söyledi:

“Biz kıyıdaki ve etraftaki çöp dorukları, derme çatma binaları kaldırdığımız için mi rahatsızsınız, insanlarımıza daha iyi koşullarda orada dinlenme imkanı verdiğimiz için mi rahatsızsınız, anlamakta zorluk çekiyoruz. HDP, millete yararı olan, tabiatımıza yararı olan, etrafımızı gözetici hiçbir adımın içerisinde olmadı, olamaz. Biz en azından icraat manasında, belediyeleri yönettikleri periyotta tek bir gerçek, hoş, çevreci adımın atıldığını görmedik. Diyarbakır’a döktükleri betonu gördük, belediye kasasında, milletin cebinde olması gerekirken, belediye kaynaklarının nasıl terör örgütlerine peşkeş çekildiğini gördük. Milletimize de açıkladık. O süreci siz çok iyi bilirsiniz. Kimin rantçı olduğunu, talancı olduğunu milletimiz çok iyi biliyor. Rantçı da sizsiniz, talancı da sizsiniz. Kırklar dağında beton yaptınız, biz de yıktık. Belediyenin, vatandaşın kaynaklarını terör örgütüne verdiğinizi de gördük.”

“Atık toplayıcı kardeşlerimiz, sıfır atık projemizin isimsiz kahramanlarıdır”

Atık toplayıcılarına ait sorular üzerine de Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Çekçekçi, işçi kardeşlerimizle ilgili tezvirat yapıyorsunuz. Biz hepinizin kastını çok iyi biliyoruz, milletimiz de çok iyi biliyor. Kimse bizim işçi kardeşlerimiz üzerinden siyaset yapmasın, onları istismara kalkışmasın. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yürüttüğümüz sıfır atık projesi ve tekrar kendilerinin tabirleriyle ‘atık toplayıcı kardeşlerimiz’, Türkiye’nin en büyük etraf hareketi olan sıfır atık projemizin isimsiz kahramanlarıdır. Kimse bizim işçi kardeşlerimizin ortasına girmeye çalışmasın. Bizim her vakit, emekçinin, emeğin, alın terinin yanında olduğumuzu çok iyi biliyor. Bize konuşmalarında, rantçı, emek sömürücü diyenler, asıl emek sömürücüsü sizlersiniz.”

Kurum’un açıklamalarının akabinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünün bütçeleri komitede kabul edildi.

Bakan Kurum ile HDP’li vekiller ortasında tartışma yaşandı

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Bakanlıkta yapılan atamalara ait argümanları üzerine Bakan Murat Kurum’un açıklamalarına HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu ortaya girerek reaksiyon gösterdi.

Katırcıoğlu’nun kelamları üzerine salonda AK Parti ve HDP milletvekilleri ortasında gerginlik yaşandı. Kurul Lideri Cevdet Yılmaz görüşmelere orta verdi.

Ortanın akabinde Bakan Murat Kurum’un konuşmasını tamamlaması üzerine Komite Lideri Cevdet Yılmaz, Gergerlioğlu’na tekrar kelam verdi. Gergerlioğlu, açıklamalarını tekrarlaması üzerine Bakan Kurum, “Ben sözlerimin ardındayım. Kendisi gelecek, Twitter’dan, Facebook’tan duyduklarıyla bize hesap sormaya kalkacak, biz de hiçbir şey söylemeyeceğiz. Devletin hakimi savcısı var. Hukuk nizamı var, hukuk sisteminde yapılması gerekenler yapılır, bizim de verecek bir hesabımız varsa masraf hesap veririz. Sözlerinizi motamot size iade ediyorum.” dedi.

Kurul Lideri Cevdet Yılmaz da siyaset steril bir ortam olmadığından milletvekillerinin birbirlerine tahammül etmeleri gerektiğini belirterek, oturumu kapattı.

KAYNAK: AA

Haber7

instagram takipçi satın al
cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı cami halısı Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort hack forum warez forum gaziantep escort gaziantep escort
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum