Ana Sayfa Gündem 31 Ekim 2020 11 Görüntüleme

Deprem sonrası dünya liderlerinden Türkiye’ye destek mesajı!

Enkaz altındakiler için vakte karşı yarış

GALERİNİN DEVAMI

Türkiye’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki şiddetli sarsıntının akabinde birçok ülke Türkiye’ye taziyelerini ve takviyelerini iletmeye devam ediyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Aliyev’in Erdoğan’ı arayarak sarsıntı münasebetiyle hüzünlerini ilettiği ve “geçmiş olsun” dileklerinde bulunduğu belirtildi.

Aliyev, her vakit olduğu üzere dost ve kardeş Türkiye’nin yanında olduklarını vurgulayarak, Azerbaycan’ın kardeş ülkeye mümkün olan her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Erdoğan da telefon görüşmesi ve gösterdiği ilgiden ötürü Aliyev’e teşekkür etti.

Azerbaycan Fevkalâde Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak, İzmir’deki sarsıntı için Türkiye’ye her türlü dayanak ve yardımı göndermeye hazır olduklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Azerbaycan İnanılmaz Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov, Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak, İzmir’deki zelzele için geçmiş olsun dileklerini iletmiş ve Azerbaycan’ın kardeş Türkiye’ye her türlü dayanak ve yardımı göndermeye hazır olduğunu bildirmiştir” denildi.

 

YUNANİSTAN

ERDOĞAN MİÇOTAKİS’LE GÖRÜŞTÜ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, İzmir ve birtakım Yunan adalarını etkileyen zelzele hasebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla aradı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis görüşmede, karşılıklı olarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Erdoğan, gerek duyulması halinde Yunanistan’a yardım etmeye hazır olduklarını söz etti.

Dışişleri Bakanlığı’nca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak İzmir’deki zelzele nedeniyle ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunduğunu bildirildi.

KATAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da ‘Türk Kurulu Sıhhat Bilim Konseyi Toplantısı’nda  yaptığı açıklamada, ‘Katar Devlet Lideri aramış. Rastgele bir dayanak talebi gerekirse bütün imkanlarımızla yanınızdayız dediler, kendilerine teşekkür ettik.” sözlerini kullandı.

FRANSA

Fransa içişleri Bakanı Gerald Darmanin yaptığı açıklamada, “Acil yardım gönderilebiliriz, Türkiye ve Yunanistan’ın yanındayız” dedi.

Darmanin toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Az evvel güçlü bir zelzele Türkiye’yi ve Yunan adalarını vurdu. Fransa, bu sıkıntı imtihanda Türk ve Yunan halklarının yanında. Ülkelerin hükümetleri dilerse, Fransız acil yardımını anında gönderebiliriz” tabirlerini kullandı.

AB

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel, Ege Denizi’ndeki zelzele sonrası gelişmeleri izlediklerini, yardıma hazır olduklarını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ege Denizi’nde Yunanistan ve Türkiye açıklarındaki güçlü zelzeleyle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” tabirini kullandı.

Kalbinin zelzeleden etkilenenlerle olduğunu belirten Michel, AB yardım sağlamaya hazırdır.” tabirine yer verdi.

NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de zelzele sonrası dayanak bildirisi gönderen isimler ortasında yerini aldı.

Stoltenberg toplumsal medya hesabından yayınladığı iletide “Ege’deki sarsıntıya dair haberler nedeniyle derin ıstırap duyuyorum. Dualarım sarsıntıdan etkilenenlerle. NATO, müttefiklerimiz Yunanistan ve Türkiye’ye yardıma hazır.” tabirlerine yer verdi.

KOSOVA

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Türkiye’de meydana gelen zelzelenin akabinde toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Kosova, bu sıkıntı devirde Türkiye halkının ve hükümetinin yanındadır” dedi.

Ege Denizi’nde Türkiye ve Yunanistan açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Türkiye’ye dayanak iletisi yayımladı. Tahçi toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye’de meydana gelen yıkıcı zelzelenin akabinde Türk Hükümeti ve halkının yanında olduğunu yazdı. Cumhurbaşkanı Thaçi, “Türkiye’nin İzmir kentinde yaşanan zelzele üzere trajik bir hadiseden ötürü derin hüzün duyuyorum. Fikirlerimiz, mağdurların ve yaralıların aileleri ile birlikte. Kosova, bu güç periyotta Türkiye halkının ve hükümetinin yanındadır” dedi.

Kosova Başbakanı Avdullah Hoti, eski Başbakan ve AAK başkanı Ramush Haradinaj ve Nisma Partisi Önderi Fatmir Limaj’da İzmir’de yaşanan zelzele nedeniyle geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

PAKİSTAN

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pakistan halkının Türk kardeşleriyle güçlü dayanışma içerisinde bulunduğu ve dualarının Türkiye ile birlikte olduğu kaydedildi.

Pakistan Eyaletler ve Hudut Bölgelerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Narkotikle Çaba Bakanlığını yürüten parlamentonun Keşmir Komitesi Lideri Şehriyar Afridi, toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, İzmir’de meydana gelen sarsıntı münasebetiyle hüzün duyduğunu ve bu sıkıntı vakitte Türkiye’nin yanında olduklarını belirtti.

Pakistan Senatosu Enformasyon ve Yayıncılık Kurulu Lideri Faysal Cavid Han da Twitter’dan paylaştığı iletisinde, dualarının kardeş Türkiye halkı ile olduğunu vurgulayarak, “Allah bu sıkıntı vakitte Türkiye halkına yardım etsin.” sözünü kullandı.

UKRAYNA

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, İzmir’de meydana gelen sarsıntıyla ilgili olarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Zelenskiy, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bugün Ege Deniz’inde Türkiye ve Yunanistan’ı vuran yıkıcı sarsıntının üzücü haberleri geldi.” tabirlerini kullandı.

Hayatını kaybedenlerin akrabalarına ve yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar dileyen Zelenskiy, “Ukrayna dost Türkiye ve Yunanistan’ın bu trajik anında yanındadır.” tabirine yer verdi.

ALMANYA

Türkiye ve Yunanistan’ı vuran şiddetli sarsıntı sonrası Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, toplumsal medya hesabı üzerinden taziyelerini iletti. Maas, “Kalbimiz sizinle atıyor. Samos ve İzmir’deki sarsıntı bizi kalbimizden vurdu. Bütün hislerimizle zelzele mağdurları ve ailelerinin yanındayız. Zelzelede enkaz altında kalanların sağ olarak kurtarılmalarını, yaralıların iyileşmesini ve ölenlerin yakınlarının acılarını paylaşıyorum. AB ve NATO her an yardım sağlamaya hazırdır. Kurtarma gruplarında vazife alan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

İTALYA

İtalya Dışişleri Bakanlığı toplumsal medya hesabı üzerinden Türkiye için dayanışma iletisi yayınlayarak, hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. Bakanlıktan yapılan açıklamda, “İtalya, bugün Ege Denizi’nde ağır bir sarsıntının vurduğu Yunanistan ve Türkiye’nin dost haklarına yakınlık ve dayanışmasını belirtiyor. Kurbanların ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diler” denildi.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Krallık, Türkiye’nin batısında Ege Denizi’ni vuran zelzele sonucunda Türkiye’nin İzmir vilayetinde onlarca kişinin hayatını kaybetmesi ve yaralanmasından duyduğu derin acıyı ve üzüntüyü lisana getiriyor” denildi.

KUVEYT

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın haberine nazaran, Kuveyt Buyruğu Pir Nevvaf el-Ahmed el-Cabir, İzmir’deki sarsıntıda hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye telgrafı gönderdi.

UMMAN

Umman resmi haber ajansı ONA’da yer alan haberde de, Umman Sultanı Haysem Bin Tarık’ın İzmir’deki sarsıntıda hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye telgrafı gönderdiği belirtildi.

ÜRDÜN

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, zelzele hasebiyle Türkiye’ye ve Türk halkına başsağlığı dilenerek, Ürdün’ün bu acı gününde Türkiye’nin yanında olduğu belirtildi.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan, İzmir’de meydana gelen zelzele nedeniyle hayatını kaybedenler ve yaralananlar için Türkiye’ye “taziye” ve “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, zelzele nedeniyle ölenlere başsağlığı ve yararlananlara geçmiş olsun dilekleri paylaşıldı.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın “İzmir’de sarsıntı nedeniyle çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi ve yaralanması nedeniyle büyük hüzün duyduğu” söz edildi.

IRAK

Irak İsami Partisi (Sünni) Genel Sekreteri Reşid Azzavi de, yayınladığı açıklamada, “Bu elim hadisede komşu Türkiye’ye başsağlığı ve taziyelerimizi iletiyoruz. Bu hadise bizden ve tüm ülkelerden dayanak için Türkiye’nin yanında durmayı gerektiriyor.” sözlerini kullandı.

Iraklı Şii dini ve siyasi başkan Ammar el-Hekim, İzmir’de meydana gelen sarsıntıdan ötürü Türkiye’ye başsağlığı dileğinde bulundu.

Ulusal Hikmet Akımı (Şii) başkanı Doktor, toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Komşu Türkiye’nin İzmir kentinde meydana gelen zelzelenin can kaybına ve maddi ziyana yol açmasından ötürü derin hüzünlerimizi bildiriyoruz. Irak hükümeti ve halkı olarak Türkiye ile dayanışma içerisinde olduğumuzu bildiriyoruz.” tabirlerini kullandı.

Sarsıntıda hayatını kaybedenlerin ailelerini başsağlığı dileğinde bulunan Doktor, milletlerarası topluma takviye davetinde bulundu.

MESUT BARZANİ

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani de, Ege Denizi’nde meydana gelen zelzeleden ötürü Türkiye ve Yunanistan halkının yanında olduklarını bildirdi.

Barzani, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bugün Ege Denizi’ndeki yıkıcı zelzeleden etkilenen herkese başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu güç periyotta, Türkiye ve Yunanistan halkıyla dayanışma içindeyiz.” tabirlerine yer verdi.

ABD’DEN BİRİNCİ İLETİ

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien Ulusal Güvenlik Ajansı’nın toplumsal medya hesabı üzerinden, Ege Denizi’nde Türkiye ve Yunanistan açıklarında meydana gelen zelzelenin akabinde Türkiye ve Yunanistan’a takviye iletisi yayınladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien Ulusal Güvenlik Ajansı’nın toplumsal medya hesabı üzerinden, Türkiye ve Yunanistan’a dayanak bildirisi yayınladı. O’Brien, “Dualarımız bugünkü zelzeleden sonra Türkiye ve Yunanistan halkı ile birlikte. Her iki ülkenin de bir muhtaçlık anında birbirlerine yardım etmek için farklılıklarını bir kenara bıraktığını görmek olağanüstü. Amerika Birleşik Devletleri de yardım etmeye hazır” dedi.

Haber7

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
şehirler arası nakliyat | Eryaman Diş | instagram takipçi satın al
deneme bonusu en iyi casino siteleri slot siteleri www.ocianews.com cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul muğla escort deneme bonusu
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar deneme bonusu deneme bonusu veren siteler bahis siteleri Canlı Maç izle bonus veren bahis siteleri taraftarium24 Selçuksports